Okres dzieciństwa jest okresem ogromnej kreatywności, jest to etap życia, w którym umysł dziecka chłonie cechy otoczenia i przyswaja je najlepiej. Dlatego to właśnie okres dzieciństwa jest czasem najszybszej i najefektywniejszej nauki. Według Marii Montessori, podstawową zasadą edukacja winna być wolność ucznia, która wyzwala kreatywność. Nauka z dzieckiem jest możliwa tylko przez zabawę. Dlatego Różowa Wieża stworzyła karty edukacyjne, które odpowiadają na potrzeby dzieci i wspierają ich naturalny rozwój
Czym jest edukacja montessori?
Dzięki ideom M. Montessori zmieniło się wiele zasad pedagogicznych. Metoda Montessori kładzie nacisk na swobodny rozwój dzieci. Montessori uważała, że głównym zadaniem pedagogiki jest wspieranie spontaniczności i twórczości dzieci, umożliwianie im wszechstronnego rozwoju fizycznego, duchowego, kulturowego i społecznego. Odkryła także zjawisko polaryzacji uwagi u dzieci.
Maria Montessori określa dziecko jako duchowy embrion, u którego rozwój psychiczny jest związany z rozwojem biologicznym. W rozwoju psychicznym istnieją okresy, w których dzieci mają większą możliwość rozwijania specjalnych talentów.
Karty edukacyjne – proste, duże, minimalistyczne – idealne.
Karty edukacyjne są zgodne z pedagogiką Montessori. Są proste, duże i sztywne, pokryte folią. Zdjęcia i grafiki wiernie odzwierciedlają rzeczywistość. Przedmiot znajduje się na białym tle. Wszystko to ma ułatwiać identyfikację przedmiotów i eliminować rozproszenie uwagi doskonaląc sztukę skupienia.
Karty służą do rozszerzania słownictwa, pomagają w nauce nazewnictwa i identyfikacji. Według producenta, karty polecane są dla dzieci w wieku 2-6 lat. I tak rzeczywiście jest. Moja 2,5 letnia córka i 4 letni syn świetnie się w nich odnajdują. Oczywiście ich możliwości są różne, ale ogólnie to zajęcie dla nich. Starszak (prawie 7 lat) już jest za duży, nie interesują go.
Jak korzystać z kart edukacyjnych?
Zastosowań jest wiele, ogranicza Cię wyobraźnia 🙂
Dopasowywanie grafiki z podpisem do grafiki bez podpisu (grafika do grafiki), podpis do grafiki z podpisem (podpis do podpisu), a w wersji trudniejszej podpis do grafiki bez podpisu (podpis do grafiki).
W niektórych zestawach jest dodatkowo memory i/lub karty czarno-białe, przygotowane do kserowania, a następnie samodzielnego kolorowania przez dzieci.
Karty przedstawiają realne obiekty, więc można dopasowywać np. prawdziwe warzywa czy owoce do kart, na których znajduje się taki sam rysunek
Możliwość nauki samodzielnego czytania, porównywania podpisów.
Edukacja montessori w moim domu
Powiedzmy sobie wprost – niewiele z tym tematem robię. Wiem, że to fajna sprawa, ale do wychowania, nauki podchodzę bardzo intuicyjnie i mam wrażenie, że całkiem fajnie mieści się to w jakiś sposób w edukacji montessori. Jeśli szukacie miejsca w internecie, z dużą dawką rzetelnej wiedzy to bardzo polecam blog Ronja.pl.
Chciałam Was tylko uspokoić (jeśli tak jak ja macie wątpliwości, czy to dla Was), bo gdy trafiłam na karty edukacyjne zastanawiałam się, czy to dla mnie? Spróbowałam i wiem, że nie trzeba być „ekspertem”, aby bawić się z własnym dzieckiem przy użyciu kart. To kolejny, fajny sposób, aby przez zabawę uczy, bawiąc się przy tym wspólnie.
Największą frajdę z kart maja maluchy (2,5 i 4 lata). Przedmioty na kartach są im znane, przedstawione realnie. Podczas zabawy widzę radość, że wiedzą o co chodzi. Nie jest to dla niech za trudne ani za łatwe, ale ponieważ „ogarniają” zabawę widzę, że czują się z tym bardzo dobrze, są z siebie dumne i maja poczucie pewnej sprawczości.
Więcej na temat kart edukacyjnych znajdziecie na stronie Różowa Wieża
Fajne te karty 🙂 jeszcze takich nie mielismy 🙂
Lubię wszelkie karty edukacyjne dla dzieci. Pierworodna czasami sama przygotowuje takie karty dla Juniora
Wow super
Fantastyczny pomysł na zabawę i naukę w jednym. Piękne są te karty.
Kurczę, świetne są te karty! Chyba będę musiała sprawić takie moim dzieciakom.