integracja sensorycznawychowuj nie wariuj

Korzyści huśtania się. Zaburzenia SI oczami rodzica

Huśtanie się kojarzy mi się z dzieciństwem. Będąc dzieckiem nie zdawała sobie sprawy, jak dobre jest dla ludzkich zmysłów, a jednak podświadomie uwielbiałam huśtać się, kołysać, bujać. Mogłam godzinami fruwać na osiedlowej huśtawce. I nie dziwię się, że moje dzieci też to lubią. Jest wiele korzyści huśtania się. To doskonały sposób na stymulację układu przedsionkowego i proprioceptywnego. Dlatego huśtawka jest kluczowym elementem terapii integracji sensorycznej.

instagram projekt rodzina

Problem zaburzeń integracji sensorycznej dotyczy ok. 10% dzieci. Jest wiele objawów mogących świadczyć o zaburzeniach integracji sensorycznej. Najczęstszymi są nadpobudliwość, ciągła potrzeba ruchu, jednocześnie niezgrabność, niewspółmierna reakcja na bodźce, nadwrażliwości, opóźnienia/ zaburzenia rozwoju mowy, słabe wyczucie odległości itp. [więcej znajdziesz TU]

Moje dziecko zawsze wykazywało ogromną potrzebę ruchu, jednocześnie trudno i mozolnie uczyło się nowych aktywności ruchowych, miało problem z orientacją przestrzenną i koncentracją.

Jest ewidentnie osobą poszukującą zmysłów. Dzieci intuicyjnie wiedzą, kiedy ich ciała potrzebują więcej bodźców sensorycznych i właśnie takich bodźców szukają. Przepychanie się, dociskanie, potrzeba kołysania, kręcenia się, zawijania „na ciasno” kocem to zabawy, które dają wytchnienie zmysłom, wyciszają i uspokajają wiele dzieci. Dostarczenie wystarczającej stymulacji zmysłom pomaga w integracji sensorycznej i może zmniejszyć ich potrzebę ciągłego ruchu.

 

Korzyści huśtania się

Huśtanie się poprawia integrację sensoryczną

Jak wspomniałam – kołysanie pomaga w integracji sensorycznej. Oznacza to, że pomaga integrować zmysły. Zasadniczo dzieje się tak przez nasze połączenia mózgowe, ponieważ wiele zmysłów jest jednocześnie stymulowanych.

Huśtanie się uspokaja

Powtarzające się, płynne ruchy kołysania uspokajają i pomagają złagodzić niepokój.

Dodatkowo uwalniają się endorfiny. To poprawia nastrój i pomaga zachować spokój. Jest to jeden ze sposobów, aby unikać/ zniwelować przestymulowanie [więcej o przestymulowaniu i jak mu zapobiegać znajdziesz TU]. Huśtawki pomagają również niektórym dzieciom uspokoić się przed snem i poprawić sen.

Huśtanie się poprawia koncentrację

Huśtawka zwiększa przepływ krwi poprawiając skupienie i uwagę. Ponadto, ponieważ potrzeby sensoryczne dziecka są zaspokajane przez huśtanie się, ogranicza to inne zachowania związane z poszukiwaniem zmysłów, takie jak nadpobudliwość i wiercenie się. Efekt ten może trwać kilka godzin po zaledwie kilku minutach kołysania.

To „ograniczenie zachowań związanych z poszukiwaniem zmysłów” znacznie ułatwia dziecku siedzenie i skupienie się, gdy jest to ważne, na przykład w klasie. Dodanie tego do porannej rutyny może pomóc dziecku lepiej radzić sobie w szkole.

Huśtanie się polepsza planowanie ruchu i koordynację

Huśtawka to duża aktywność ruchowa, a nauka huśtania się wymaga więcej umiejętności, niż mogłoby się wydawać. To umiejętność planowania ruchu, utrzymania równowagi, zastosowanie odpowiedniej siły i koordynacja.

Duże wyzwania ruchowe mogą mieć wpływ na samoocenę i zdrowie fizyczne dziecka. Ale dzieci mogą ćwiczyć i doskonalić te umiejętności, regularnie się kołysząc. Kołysanie to także zabawa – więc Twoje dziecko rozwija te umiejętności, nie zdając sobie sprawy, że też pracuje.

 

Korzyści huśtania się są ogromne: znacznie zmniejszony stres, poprawa koncentracji, stymulacja, dobra zabawa i cudowne wspomnienia z dzieciństwa 🙂

 

Kiedy twoje dziecko szuka bodźców – huśtawka.

Kiedy jest przebodźcowane – huśtawka.

Jeśli nie może skupić się na pracy domowej – huśtawka.

 

Na rynku jest wiele huśtawek tanich i bardzo drogich. Można wybierać w kolorach, kształtach, materiałach, z których są wyprodukowane [ huśtawkowe inspiracje znajdziesz TU] . Hamaki, kokony, huśtawki materiałowe, drążki do huśtania się, linki… jest tego całe mnóstwo i jest w czym wybierać 🙂

  1. SIEDZISKO ELASTYCZNE     2. SIEDZISKO KWIATEK    3. SIEDZISKO PLASTIKOWE                     4. SMOBY HUŚTAWKA       5. BUJANA HUŚTAWKA

 

6. DREWNIANA HUŚTAWKA     7. HUŚTAWKA KONIK  8. HUŚTAWKA WISZĄCA OGRODOWA     9. HUŚTAWKA HAMAKOWA 10. HAMAK

          11. MAŁPISZON HUŚTAWKA BOCIANIE GNIAZDO  12. HUDORA HUŚTAWKA GNIAZDO                                      13. GNIAZDO Z NAMIOTEM           14. HUŚTAWKA – PROSTOKĄT                                            15. HUŚTAWKA KUBEŁKOWA ELASTYCZNA

 

 

PS Zawarte w tym wpisie linki kierują Cię do Ceneo (porównywarki cen), który jeśli dokonasz zakupu, wypłaci mi drobną prowizję. Nie wpływa to na cenę produktu. Robię to, gdyż sama korzystam z Ceneo aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę na rynku i myślę, że i jest to wygodne i fajne rozwiązanie. Dokonując zakupu z podanych linków, dajesz mi znać, że moja rekomendacja jest dla Ciebie przydatna. 

sciskam

 

 

0 0 votes
Article Rating
Tags:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x