książki

Książki dla dzieci o tym, jak dbać o środowisko.

Dużo mówi się dziś o zanieczyszczeniu środowiska, o konieczności zwiększenia skuteczności działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego. Wiadomo, że jest źle i że musimy zacząć działać. Powinno stać się to obowiązkiem nie tylko wielkich korporacji ale i małych przedsiębiorstw i każdego gospodarstwa domowego. Tylko co tak naprawdę oznacza, że dbam o środowisko? Jak to wszystko wytłumaczyć i przekazać dzieciom? Książki dla dzieci o tym, jak dbać o środowisko stają na wysokości zadania.

Dbania o środowisko uczymy się w domu. Tak pisałam  kiedyś w poście o 10 małych krokach, aby stać się bardziej eko. Pozostając w temacie, z pomocą przychodzą książki dla dzieci: „Plastik fantastik?” i „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!” od wydawnictwa Babaryba.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Jolanta (@projekt_rodzina)

Książki dla dzieci o tym, jak dbać o środowisko

Pisząc ten post miałam ogromny problem jak nazwać w zgrabny i zrozumiały dla wszystkich sposób książki, o których jest ten post.

Bo przecież nie są to książki o ekologii. Ekologia to „nauka badająca wzajemne zależności między organizmami, oraz między organizmami a ich środowiskami. Nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami (strukturą ekosystemów).”

Nie są to też „EKO Książki” bo nie chodzi tu o sposób w jaki zostały wyprodukowane ani z czego.

To dwie, fantastyczne książki dla dzieci o tym co ważne, co problematyczne, o tym co możemy zrobić, żeby dało się żyć na Ziemi. Książki o tym jak dbać o środowisko, o tym jak duży wpływ na środowisko ma to „jak żyjemy”.

Jestem przekonana, że dzieci najwięcej uczą się obserwując i praktykując z rodzicami, dlatego chciałam Wam pokazać książki, które zrobiły na nas ogromne wrażenie, i dzięki którym zmieniamy wiele z naszych . nawyków.

instagram projekt rodzina

Plastik fantastik?

To historia o wszędobylskim plastiku. O tym jak go produkujemy, z czego, do czego służy. Ale również o tym jak dużo  zużywamy plastiku, jak i czy recyklingujemy oraz co się z nim dzieje, gdy już przestajemy go używać i wyrzucamy do kosza.

Znajdziemy tu też kilka wskazówek co powinniśmy zrobić z „plastikowym problemem”, jak recyklingować, jak kraje radzą sobie z plastikiem.

Czy wiesz, że „badacze szacują, że jeśli nic się nie zmieni – już w 2050 w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb!”

Czy wiesz, że w 2014 roku zużyliśmy 311 mln ton plastiku a 50 lat wcześniej, w 1964 roku zużyto „tylko” 15 mln ton!

Czy wiesz, że każdego roku „zużywamy bilion torebek plastikowych”!

Czy wiesz, że „blisko 8 mln ton plastikowych odpadków dostaje się każdego roku do oceanów”

 

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie

 

Pozycja obowiązkowa! O tym czym są śmieci, dlaczego jest ich tak dużo, dlaczego są one ogromnym problemem i w końcu, co możemy zrobić, aby było ich mniej. Znajdziemy tu świetną instrukcję jak segregować śmieci i jak zminimalizować ilość wytwarzanych śmieci. Znajdziemy też kilka inspiracji, co możemy zrobić z pozornie niepotrzebnymi przedmiotami.

I w tej pozycji nie zabrakło wielu przytłaczających danych dotyczących problemu śmieci: o wyspie śmieci (Great Pacific Garbage Patch) , o zaśmieconych szczytach gór i dnach oceanów, o śmieciach na Księżycu i olbrzymich wysypiskach śmieci widzianych kosmosu.

 

Informacje te są przerażające, ale nie jest jeszcze za późno! Możemy działać i dlatego bardzo cieszy mnie fakt, że pojawiają sie na rynku fantastycznie wydane książki z pięknymi ilustracjami i niezwykle potrzebną treścią.

 

Takie książki jak „Plastik fantastik?” i „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie”  nie tylko uczą dziecko odpowiednich i mądrych zachowań względem środowiska, ale przede wszystkim – pokazują wartość, potrzeby i zagrożenie jakie stwarzamy każdego dnia.

 

PS. Zostań z nami na dłużej. Zapraszam na naszego  Facebooka / Instagram

0 0 votes
Article Rating
Tags:
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
4 lat temu

Uwielbiam takie książki ? teman ważny i sposób podania informacji bardzo przystepny

Kasia Hartung
Kasia Hartung
4 lat temu

Mamy tę książeczkę. Julek bardzo ją lubi, a ostatnio pokazywał też kolegom w szkole 🙂

ania
4 lat temu

Dzięki za recenzje i zdjęcia środka. Dopisuję do listy książek do kupienia 😀

3
0
Would love your thoughts, please comment.x