Gdy 5 lat temu zmieniłam mieszkanie w stolicy na dom na wsi nie przypuszczałam, że zatracę się bez pamięci w leśnych wędrówkach. Dziś, mimo że mój dom stoi pośród innych domów, niemal każdego dnia jesteśmy na leśnym spacerze. Te leśne wycieczki nie wzięły się znikąd. Zakochaliśmy się w lesie już dawno temu studiując najpiękniejsze książki dla dzieci o lesie.
Szukając domu wiedziałam, że nie interesuje mnie dom „we wsi”, wciśnięty pomiędzy innymi, mała działka, brak przestrzeni [TU wpis o tym naszym domu na wsi]. Oczywiście moje założenia zweryfikowało życie i ograniczony budżet. Duża działka odpadła od razu ale dom „na skraju”, bez dużej liczby sąsiadów pozostał. Od momentu wprowadzenia się przepadłam za leśnymi wędrówkami, obserwacją zwierząt i zmieniającej się przyrody. Niemal każdego tygodnia zauważamy coś innego, nowego – dorastanie, dojrzewanie, przekwitanie, magia w czystej postaci.
Nagle to, co do tej pory obserwowaliśmy tylko w książkach stało na wyciągnięcie ręki. Wszelkie robale, lisie nory, drzewa wyrastające z żołędzia, ptaki, jelenie, dziki, rośliny – mogliśmy je dotknąć, poczuć, zobaczyć.
Odkąd pamiętam dzieciaki znosiły skarby z lasu, z których później tworzyliśmy super ważne, niezbędne i najpiękniejsze gadżety ever [TU znajdziesz post tym co można zrobić z leśnych skarbów]. Uwielbiały przeglądać książki o leśnym życiu, zwierzętach i ich zwyczajach. Las szybko stał się naszym lekarstwem na stres, złość i gniew [Tu znajdziesz wpis dlaczego warto chodzić do lasu]. Po całym dniu w szkole dzieciaki, gdy tylko mogą biegną do pobliskiego lasu udoskonalać swój szałas bądź po prostu zbierać patyki, bo przecież każdy jest inny i wyjątkowy.
Książki dla dzieci o lesie i leśnych mieszkańcach, które uwielbiamy
Rok w lesie (wydawnictwo Nasza Księgarnia)
Rok w lesie z ilustracjami Emilii Dziubak to totalny sztos. Jest to piękna książka, pełna detali i magi zwyczajnego leśnego życia. W książce znajdziecie 12 kart (każdy miesiąc roku) obrazujący leśne życie zwierząt i przyrodę. Jest to hit zarówno dla maluchów jak i starszych dzieci.
Mamy też fantastyczne puzzle Jesień w lesie „z październikiem” z książki „Rok w lesie”.
Wielka księga robali (wydawnictwo Wilga)
Duża, pięknie wydana książka o… robakach (tak wiem, zastanawiacie się jak można się fascynować robakami?) A no można. Był taki czas, że dzieciaki szukały robali w ogrodzie, a gdy już przekopali niemal cały ogródek wyruszyli na podbój lasu. A tam mrówki, żuki, wije, chrząszcze – cała paleta różnorodności.
Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt (wydawnictwo Nasza Księgarnia)
Tu również za ilustracje odpowiada Emilia Dziubak. Jest pięknie i ciekawie. Przykłady współprac zarówno z naszego podwórka jak i z bardziej egzotycznych miejsc.
O czym szumią drzewa (wydawnictwo Otwarte)
O czym szumią drzewa autorstwa znanego przyrodnika Petera Wohllebena. Zanim powstała “O czym szumią drzewa” autor napisał znane na całym świecie “Sekretne życie drzew” i “Duchowe życie zwierząt”, a także ” Nieznane więzy natury”. To książka, dzięki której inaczej spojrzysz na las, drzewa, otaczającą Cię przyrodę. Poczujesz na nowo ciekawość dziecka i zaczniesz przyglądać się liściom, korze, mchom… To książka, która rozkocha w sobie kolejne pokolenia młodych leśników, którzy na nowo dostrzegą to, o czym zapominamy. Jestem pewna, że O czym szumią drzewa przekona nawet najtwardszego przeciwnika przyrody [TU znajdziesz cały wpis poświęcony tej książce].
\
321 intrygujących faktów o zwierzętach (wydawnictwo Nasza Księgarnia)
321 intrygujących faktów o zwierzętach to fenomenalna encyklopedia pełna przystępnej dla dziecka wiedzy. Sięgamy do niej, gdy dzieci zainteresują się jakimś przypadkiem szczególnie.
Inwentarz drzew (wydawnictwo Zakamarki)
Inwentarz drzew zawiera opisy 57 drzew i krzewów z różnych stron świata. Każdy gatunek drzewa lub krzewu opatrzony jest nazwą, podany jest wymiar i długość życia, a czasem nawet nazwa lasu, w którym można go spotkać. Rysunki sporządziła ilustratorka Emmanuelle Tchoukriel, która specjalizuje się w sporządzaniu rycin naukowych. Czarne kontury rysunków wykonała rapiodografem i tuszem chińskim. Do kolorowania użyła akwareli.
Dzika książka o dzikach i ich kuzynach (wydawnictwo Nasza Księgarnia)
Dzika książka o dzikach i ich kuzynach to nowość na rynku księgarskiem, ale jednocześnie pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika przyrody. To wycinankowa opowieść o dzikach i ich kuzynach, o zwyczajach, dziczym języku i wierzeniach przodków dotyczących tych zwierząt.
Pokazałam wam nasze ulubione książki przyrodnicze z których czerpiemy i do których wracamy. Myślę, że dzięki bliskości natury tak bardzo lubimy o niej czytać i dlatego, że tak bardzo lubimy nasze przyrodnicze książki – tak bardzo lubimy las i otaczającą nas przyrodę.
Na naszym rynku księgarskim jest mnóstwo pięknych i wartościowych książek dla dzieci o lesie, przyrodzie, o konieczności i możliwościach jej ochrony. Jest to niezwykle ważna inwestycja, bo skąd weźmiemy przyszłych obrońców przyrody?