Muzeum Powstania Warszawskiego może nie kojarzyć się zbyt dobrze z dziećmi. Miejsce trudne, historie często okrutne – może myślisz „nieodpowiednie dla dzieci.” I ja się z tym po części zgadzam. Czy Muzeum Powstania Warszawskiego to miejsce dla dzieci?
Jakiś czas temu odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. Mimo że miejsce to jest mi niezwykle bliskie, po raz pierwszy wybraliśmy się tam z dziećmi na „pełne” zwiedzanie. Dlaczego dopiero teraz? Na pewno dlatego, że maluchy nie wiele z tej opowieści zrozumieją, jednak mimo wszystko, chce żeby dorastali widząc, co jest dla nas ważne, czując się częścią społeczeństwa, dorastając w duchu patriotyzmu, poznając historię nie tylko na lekcji i nie za pięć lat! Pewnie dlatego też, bo…
…Muzeum, moim zdaniem jest świetnie zaplanowane, pod względem przyjmowania najmłodszych gości. Mimo że może być to dla wielu miejsce przytłaczające, ciemne, głośnie, to dzieci mogą spokojnie ominąć te najtrudniejsze części, które są odgrodzone, bądź umieszczone wysoko (poza zasięgiem ich wzroku). Jednocześnie, ekspozycja jest przygotowana w taki sposób, że dostarcza wielu atrakcji najmłodszym. Rekonstrukcja kanałów, do których można wejść, motor BMW, na który można usiąść, pistolet Sten, którego można dotknąć i wiele, wiele innych atrakcji zapewniają, że wizyta nawet z małymi dziećmi może być atrakcyjna.
po co? Ono i tak nic nie zrozumie
Jak zapewne wiecie, temat Powstania Warszawskiego jest trudny i ciężki do opowiedzenia maluchom. Myślę, że lepiej nawet nie próbować tłumaczyć (kiedy będą gotowe i odpowiednio duże – zrozumieją). Ale jednocześnie, żeby były w stanie zrozumieć za lat kilka, powinny wiedzieć, widzieć, doświadczać, być uczestnikiem np. obchodów, rocznic. Być częścią, aktywnym uczestnikiem, poznawać historię od najmłodszych lat.
Tym bardziej, że placówka jest otwarta na dzieci -sala Małego Powstańca
To miejsce przeznaczone przede wszystkim dla dzieci. Niemal zaraz po wejściu do muzeum można zobaczyć sale wypełnioną replikami zabawek, modelami samolotów, reprintami przedwojennych książek dla dzieci, repliką powstańczego teatrzyku. Sala jest jasna i kolorowa a w tle słychać piosenki wykonywane przez dzieci. Odbywają się w niej lekcje muzealne, warsztaty, gry. To tutaj można zacząć swoją przygodę z historią. Istnieje nawet możliwość pozostawienia dziecka w sali pod opieką instruktorów (na czas zwiedzania).
jak wyglądało zwiedzanie MPW z dziećmi?
Z dziećmi trudno się zwiedza – takie jest moje zdanie. Częściej jesteśmy skupieniu na ogarnianiu dzieci niż na czymkolwiek innym, ale wychodzimy z założenia, że dzieciom trzeba pokazywać świat, chodzić do restauracji, kawiarni, do kina i teatru, muzeum. Uczyć jak się należy zachować, czego można oczekiwać, zakrzewić ciekawość, chęć poznania, sprawdzenia, skosztowania… Każda wycieczka czegoś uczy, dlatego staramy się, jak tylko to możliwe zabierać dzieci gdzie tylko można, aby zobaczyły, obyły się z nowymi sytuacjami, aby same mogły się przekonać na własnej skórze – co wg nich jest fajne (a nie wg mamy).
W Muzeum Powstania Warszawskiego nie znajdziecie atrakcji jak w Centrum Nauki Kopernik czy w Stacji Grawitacja, czy w zoo. Moim zdaniem znajdziemy coś więcej, coś zupełnie innego. Nawet jeśli dziecko nie rozumie kwestii powstania, wojny, to może się nauczyć, zobaczyć polską flagę, może nauczyć się czym jest Polska Walcząca, skąd Mały Powstaniec na pomniku.
Muzeum Powstania Warszawskiego
ul. Grzybowska 79 Warszawa
tel.: 22 539 79 05/06
http://www.1944.pl/
ceny biletów: 20zł bilet normalny, 16 zł bilet ulgowy, 10 zł na KDR , aby uniknąć kolejek warto kupić bilety on-line.
[…] z dziewczynką w wieku szkolnym z Podróży z mamą i tatą, z trójką małych dzieciaków z Projektu rodzina czy blogerów z Krakowa z małą córeczką z […]