wiedzieć więcej

Twoje dziecko ma problemy z nauką? Test Gibsona odpowie dlaczego.

Ostatnimi czasy zawędrowałam ze Starszakiem do Brain Gym – pierwszej w Polsce placówki edukacyjnej funkcjonującej w oparciu o międzynarodowy program poprawy umiejętności – BrainRx. Wciąż staramy się usprawnić, poprawić umiejętność czytania, zapanować nad emocjami i poprawić koncentrację. Jeśli zastanawiasz się dlaczego Twoje dziecko ma problemy z nauką, test Gibsona może okazać się wielką pomocą w zlokalizowaniu przyczyny.

Test Gibsona – naukowa ocena zdolności poznawczych

Zdolności poznawcze to (w dużym skrócie) umiejętność przetwarzania informacji (przetwarzanie słuchowe, przetwarzanie wzrokowe, logiczne rozumowanie, pamięć długotrwała, pamięć robocza, możliwość koncentracji uwagi i szybkość przetwarzania). Najprościej mówiąc: umiejętności poznawcze łączą ze sobą wiedzę w różnych aspektach. Jeżeli choć jedna umiejętność poznawcza jest słabsza od reszty – będzie ona spowalniać pracę całego mózgu, np. w zakresie czytania, przyswajania wiedzy. Dzieje się tak ponieważ w wielu sytuacjach do sprawnego przetwarzania informacji potrzebnych jest kilka zdolności, a czasem nawet wszystkie jednocześnie.

 

Twórcą testu jest amerykański naukowiec – dr Ken Gibson (prywatnie dyslektyk). Doktor Gibson szukał rozwiązań, które mogłyby ułatwić naukę osobom z dysleksją, deficytem uwagi, zespołem nadpobudliwości, a nawet z autyzmem. Badał, w jaki sposób zaburzenia te ograniczają możliwość nauki. Efektem było powołanie do życia Instytutu Badawczego.

Oszacowano, że od 1999 roku test Gibsona zastosowano blisko 100 tysięcy razy.  Test pozwala poznać poziom rozwoju umiejętności poznawczych. Mierzona jest pamięć robocza i długotrwała, szybkość przetwarzania informacji, przetwarzanie informacji słuchowych i wzrokowych, zdolności czytania, myślenie logiczne i rozumowanie – czyli najważniejsze czynniki, wskazujące na to w jaki sposób uczeń przyswaja informacje i w jaki sposób myśli.

Test Gibsona nie jest testem IQ. Jego celem nie jest również postawienie diagnozy, czy klasyfikowania. Pozwala on na wskazanie silnych i słabych punktów zdolności poznawczych, zrozumieć powód problemów z uczeniem się, określić skuteczną metodę rozwijania słabszych zdolności.

Poznając słabe strony możemy dowiedzieć się, co stanowi źródło problemów w nauce. Wyniki umożliwiają szybkie ustalenie strategii działań, które należy podjąć, aby móc uzyskać poprawę zdolności poznawczych.

Cały test trwa ok 50 min. Dziecko rozwiązuje szereg „zagadek”. Dopasowuje kształty, ciągi figur, zapamiętuje obrazki, opowiadania, rozpoznaje wzory, dopasowuje puzzle, różnicuje wypowiadane sylaby, etc. Zadań jest całkiem sporo, jednak ponieważ poruszają wszystkie możliwe zakamarki mózgu – nie nudzą się. Test dopasowany jest do możliwości dziecka. Możliwy do przeprowadzenia od ok. 8 r. ż.

I co dalej?

Program Brain Rx w ośrodku Brain Gym

Program przeznaczony jest dla … każdego: poczynając od dzieci w wieku ok. 8 lat, kończąc na dorosłych. Dla osób, które chcą poprawić pamięć, nauczyć się bardziej skutecznego przyswajania wiedzy, osiągać lepsze wyniki w nauce i w pracy.

Jest to program, który rozwija wszystkie siedem obszarów umiejętności kognitywnych, odpowiedzialnych za funkcjonowanie mózgu i myślenie. Zalecany dla dzieci mających trudności z koncentracją, problemy w szkole, kłopoty z pamięcią.  Badania naukowe pokazują duże sukcesy programu w przypadkach zaburzeń związanych z dysleksją, ADHD, czy nawet autyzmem.

Na czym polega program Brain Rx?

Naukowcy zauważyli, że pod wpływem wytężonej aktywności, mózg jest w stanie tworzyć nowe komórki nerwowe oraz zagęszcza już istniejące połączenia między komórkami.  To trochę jak z siłownią i naszymi mięśniami – regularne ćwiczenie mózgu powoduje, że procesy poznawcze funkcjonują sprawniej i bardziej efektywnie. Program „BrainRx” zapewnia regularny wysiłek poznawczy, którego konsekwencją jest zmiana plastyczności mózgu i dostosowanie narządu do stawianych mu wymagań.

Zajęcia polegają na ćwiczeniach wzmacniających podstawowe funkcje poznawcze, tj. uwaga, pamięć, szybkość przetwarzania informacji itd. Mają one wpływ zarówno na proces uczenia się, jak i wyniki w nauce.

Szkoła, korepetycje, zajęcia dodatkowe są niezbędne, ale jeżeli istnieją elementy, które utrudniają proces uczenia się, to w tradycyjnej szkole i na tradycyjnych korepetycjach te elementy nie zostaną poprawione.

W czasie lekcji, korepetycji dziecku dostarcza się wiadomości. Jeżeli dziecko nie jest w stanie tych wiadomości przetworzyć ani zachować – nie ma efektu, poza frustracją (u dziecka, nauczyciela i rodzica).

Trening poznawczy zdecydowanie różni się od standardowej nauki. Odpowiednio dobrane ćwiczenia poprawiają koncentrację, zapamiętywanie, kojarzenie rozmaitych faktów. Mózg zaczyna działać sprawniej.

Dlatego tak ważne jest znalezienie słabych obszarów, a potem praca nad polepszeniem ich działania.

Gdy u dziecka pojawia się problemy w szkole, np. z czytaniem, zapamiętywaniem, koncentracją uwagi, warto poszukać pomocy. Jak podkreśla Marcin Janiec – dyrektor Brain Gym: „tradycyjne korepetycje lub zajęcia dodatkowe można porównać do wlewania wody do dziurawego naczynia. W takim przypadku należy zastosować intensywne treningi intelektu, które w pewnym sensie uszczelniają to naczynie.”

Coś w tym jest, bo „tradycyjne” metody uczenia mojego Starszaka zupełnie się nie sprawdzają. Niektóre rzeczy przyswaja wolniej, inne szybciej, zwykle tok jego rozumowania jest… dla mnie zagadką.  Trening poznawczy może być fantastycznym rozwiązaniem dla dzieciaków z różnymi zaburzeniami rozwojowymi, zaburzeniami koncentracji uwagi, dyslektyków, ADHD’ owców.

Wyniki testu potwierdziły dotychczasowe diagnozy i obserwacje. Najlepszy wynik mamy w zakresie logicznego myślenie (umiejętność rozumowania, tworzenia koncepcji, rozwiązywania problemów przy użyciu  nieznanych wcześniej informacji) i przetwarzania wizualnego (zdolność do postrzegania, analizy i syntezy wzorców wizualnych, możliwość przywoływania obrazów). Natomiast nagorzej wygląda pamięć długoterminowa, czyli zdolność do przechowywania i wyszukiwania danych w pamięci.

Oprócz testu i omówienia wyników dostaliśmy sporo wskazówek co i jak możemy robić aby polepszyć, usprawnić słabsze obszary umiejętności poznawczych.

Pstt 🙂 Teraz można skorzystać z testu Gibsona z rabatem 40% (360 zł)

Brain Gym
ul. Branickiego 14
02-972 Warszawa
+48 502 191 318
info@braingym.pl

 

2.3 4 votes
Article Rating
Tags:
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Weronika
Weronika
5 lat temu

Czy ten test jest tylko dostępny w Warszawie?

Weronika
Weronika
5 lat temu
Reply to  Jola

Dziękuje za odpowiedź. Czy mogłaby mi Pani polecić jakieś książki jak reagować na ròżne zachowania dzieci z SI. Ciągle trafiam raczej na tematyke terapii.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x