Lato w pełni, dzieci szaleją – wakacje w rozkwicie. Sporo czytamy, bo jest to genialny sposób na nudę i wyciszenie (zarówno moje jak i moich dzieci). Tym razem Wakacyjny Przetrwalnik Rodzica – książki dla dzieci, które nas bardzo zaciekawiły.
Zabawa i śmiech przeplatają się ze łzami, nudą, skarżeniem, fascynacją, wspólną zabawą i fochami. Cierpliwość Matki każdego dnia wystawiana na coraz to większe wyzwania. Wieczorem, gdy pokłady mojej energii notują znaczne deficyty natomiast pokłady energii dzieci rosną gwałtownie niczym energia w czarnobylskim reaktorze, jedyne co może nas uratować to spokój. Co wieczór staję przed wyzwaniem wyciszenia i położenia spać dzieciaków bez strat w ludziach. Zasypiają szybko jak tylko się wyciszą, a moim najlepszym sposobem na wyciszenie jest książka.
Mam dla Was kilka fajnych nowości ale i starszych, acz nie gorszych pozycji, które zaciekawią, wyciszą i wciągnął nie jedną istotę. Jak zawsze znajdzie u mnie coś dla starszych (8lat) haha jak i 6 i 4 latków. Mamy swoich niekwestionowanych faworytów tego miesiąca 🙂
Książki dla dzieci
Penny Pepper. Alarm w wesołym miasteczku (Wydawnictwo RM)
Jest to kolejna część opowieści o detektywce Penny i jej przyjaciółkach. Historia wciąga, bawi, zastanawia. Różna czcionka, wielkość liter, duża ilość rysunków – to wszystko powoduje, że świetnie nadaje się do samodzielnego czytania, może nie jako pierwsza książka, ale jak ćwiczenie już nabytej umiejętności.
Pierwszy tom przygód Penny Pepper, nominowany był do nagrody Hans-Jörg-Martin w kategorii: Najlepsza książka kryminalna dla dzieci i rozszedł sie w ilości 5 milionów sprzedanych egzemplarzy, dziesięć tłumaczeń i oryginalne ilustracje – to najlepiej opisuję serię książek. Jesienią ma ukazać się kolejny tom – czekamy!
Jak wytresować Cthulhu. W lunaparku szaleństwa (Wydawnictwo Tadam)
To kolejna część przygód Kasi i Cthulhu. Po wakacjach u cioci Zenobii, Kasia i Cthulhu wracają do domu ale fakt iż zaczął się rok szkolny nie znaczy, że będzie nudno. Kasia odnajduje magiczny przedmiot, który powoduje wiele problemów.
Jak wytresować Cthulhu to niezwykła książka. Tu czytelnik podejmuje decyzje co powinni zrobić bohaterowie, jak rozwinie się akcja. Można ją czytać wielokrotnie, za każdym razem zmieniając bieg wydarzeń, uczestnicząc w innej przygodzie – zależnej od dokonywanych wyborów.
Mazurscy w podróży (Wydawnictwo Wilga)
Idealna książka na wakacje. Rodzina, wspólna podróż, przygody… każdy znajdzie coś dla siebie. Historia rodziny Mazurskich w czasie ich wakacyjnych podróży przez europejskie miasta. Rodzina podróżuje samochodem, zatrzymując się na jakiś czas w różnych miejscach, zwiedzając i przeżywając przy tym wiele zabawnych perypetii.
Turlututu w krainie ogra (Wydawnictwo Babaryba), Turlututu Abrakadabra (Wydawnictwo Babaryba)
Ulubieńcy Wandy. Proste, kolorowe. Jak wszystkie książki Herve Tulleta jest tu dużo interaktywnych zadań, które angażują wszystkich do wspólnego aktywnego czytania i zabawy.
W serii ukazały się: Turlututu. A kuku, to ja!, Turlututu na wakacjach, Turlututu, gdzie jesteś?, Turlututu magiczne przygody, Turlututu Abrakadabra!
Bohater serii – Turlututu mieszka w książce i rozmawia z czytelnikiem. Zachęca go do dotykania kartek, czytania do góry nogami, zapamiętywania, czarowania. Zwraca się wprost do czytelników zachęcając do aktywnej zabawy.
Amory. Zaloty i podboje (Wydawnictwo Babaryba)
Książka, która przybliża dzieciom (w przystępny dla nich sposób) kwestię rozmnażania się zwierząt i roślin w lesie, na łące i pod wodą.
Dlaczego modliszka odgryza na randce głowę swojemu partnerowi? Czy bakterie też chodzą na randki? A jak randkują rośliny, skoro nie potrafią chodzić? Dlaczego pod koniec romantycznej kolacji para jeżozwierzy wzajemnie na siebie siusia? Kiedy i po co tata błazenek zamienia się w mamę?
Niektóre przykłady życia zwierząt mogą się nam wydawać drastyczne i trudne dla dzieci. Jednak, gdy weźmiemy pod uwagę, że jest ona dla nico starszych dzieci – wtedy wszystko okazuje się dobrze napisane.
Autor – Szymon Drobniak jest biologiem ewolucyjny i zoologiem, autor kilkudziesięciu artykułów naukowych. W 2018 r. został laureatem Nagród Naukowych Tygodnika POLITYKA w kategorii Nauki o życiu przyznawanych za wybitne osiągnięcia oraz popularyzację nauki.
Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Pożarów (Zakamarki)
To kolejna z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.
Tym razem Lasse czyta o tajemniczych pożarach i zniknięciach drogocennych przedmiotów w czasie ich trwania. Lasse i Maja postanawiają odkryć kto za tym stoi.
Kolejne tytuły serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów. W Polsce również cieszą się dużą popularnością.
Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.
Mam nadzieje, że znajdziecie tu kilka pomysłów na wspólne czytanie z dzieckiem. U nas te pozycje sprawdzają się wyśmienicie.
Od razu zapraszam na kolejne części Wakacyjnego Przetrwalnika Rodzica! Bo w wakacje napewno będziemy sie dobrze i głośno bawić. Ale! Nie wiem jak u Was, ale u nas wakacyjny czas to test na cierpliwość rodzica. Oprócz zabaw wszelakich będzie huk, gwar, kłótnie, jęki i płacze. Mam postanowienie „nie dać się”, nie wrzeszczeć i spędzić ten czas najlepiej jak potrafimy!
PS Zawarte w tym wpisie linki kierują Cię do Ceneo (porównywarki cen), który jeśli dokonasz zakupu, wypłaci mi drobną prowizję. Nie wpływa to na cenę produktu. Robię to, gdyż sama korzystam z Ceneo aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę na rynku i myślę, że i jest to wygodne i fajne rozwiązanie. Dokonując zakupu z podanych linków, dajesz mi znać, że moja rekomendacja jest dla Ciebie przydatna.